Medlemsresa till Dala-Floda

Nu är det dags för medlemsresa till Lissfors! 
Den 21-22 maj har Gefle Kanotklubb bokat Klubbhuset vid Lissfors, Dala-Floda. Häng med på en härlig paddling tillsammans med de andra klubbisarna. Boendet i Klubbhuset subventioneras av GKK.  Mat tar var och en med sig. Kanske läge för en gemensam grillning?  Samåkning från Likboden i Gävle där vi samlas på lördagen kl. 08.00. Beräknad hemkomst på söndag, tidig kväll. Vi tar med kajaker och kanske även en raft. Baslägret blir vid Lissforsen som erbjuder bra möjligheter till paddling med allt från lätt strömmande vatten till fina dropp och bakvatten. Det finns också möjlighet till tuffare paddling i t ex Fänforsen.  Det finns plats för minst 20 personer i Klubbstugan där det finns kök, bastu, dusch och två stora sovsalar.
Vi håller till precis bredvid Kajaktivs butik, så det finns även möjlighet att kika på lite nya kajakprylar eller prova nån kajak.

Anmälan görs till  senast den 8:e maj till Tomas Gabrielsson,  333ptg@gmail.com.
Eventuell avbokning måste göras senast 1 vecka innan avresa, annars kommer man att debiteras 150 kr för att täcka klubbens kostnader.

Share